Gaz Metan a învins Academica Clinceni, scor 4-3.

Alb-negrii au condus cu 2-0 după 23 minute de joc, grație reușitelor semnate de Dragoș Iancu și Ramon Gașpar, însă au fost egalați în doar trei minute, iar prima repriză s-a terminat la egalitate. Gaz Metan a preluat conducerea în debutul actului secund, Academica a revenit prin autogolul lui Cristi Avram, iar Felix Mathaus a marcat cu capul golul victoriei cu trei minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc.

CE S-A ÎNTÂMPLAT

Gaz Metan a deschis scorul în minutul 9 al partidei cu Academica Clinceni. Ramon Gașpar a reușit o acțiune de toată frumusețea în partea dreaptă a terenului, a centrat foarte bine în careul de 16 metri de unde Dragoș Iancu a trimis mingea în poartă. În minutul 23, alb-negrii și-au dublat avantajul. Ramon Gașpar a ajuns la o minge respinsă de apărarea Academicii și a trimis-o în poarta lui Andrei Ureche.

Peste două minute, la cealaltă poartă, mingea trimisă cu capul de Iulian Ștefan a lovit bara porții lui Simion Bumbar. La faza imediat următoare, Vlad Domșa a scăpat singur spre poartă, însă șutul său a fost în cele din urmă respins de portarul Academicii. Formația vizitatoare a redus din diferență în minutul 37, atunci când Robert Jerdea a profitat de o greșeală în defensiva Gazului și a trimis mingea în poartă. Peste alte două minute s-a făcut 2-2. Același Robert Jerdea a fost faultat în careul de 16 metri, iar centralul Cătălin Buși a indicat punctul cu var. A executat și transformat lovitura de pedeapsă Robert Ion.

Gaz Metan a început foarte bine și actul secund, iar în minutul 48 Vlad Domșa a fost faultat în careul de 16 metri. A executat și transformat lovitura de pedeapsă Raul Șteau. În minutul 71 Francisco Junior a șutat puternic din afara careului de 16 metri, dar mingea nu a prins cadrul porții adverse. Peste doar un minut la cealaltă poartă Davide Massaro a trimis o minge din alunecare din interiorul careului, balonul a fost atins de Cristian Avram și a intrat în poarta lui Simion Bumbar. În minutul 76, Paul Costea a fost aproape de un super gol. Acesta a reușit o fază foarte frumoasă în partea stângă a atacului formației sale și a șutat puțin peste poartă. Gaziștii au dat lovitura în minutul 87, după o fază fixă. Felix Mathaus a pus capul pentru 4-3 după o lovitură de colț bătută de pe partea stângă a terenului.