Gaz Metan a pierdut partida cu Dinamo, scor 0-1.

CE S-A ÎNTÂMPLAT

Dinamo a avut prima oportunitate la poarta Gazului în minutul 16, atunci când lovitura liberă bătută de Vlad Morar din marginea careului de 16 metri a trecut peste poarta lui Simion Bumbar. În minutul 24, Vlad Morar i-a așezat o minge lui Cosmin Matei care a șutat însă pe lângă poarta alb-negrilor. După o jumătate de oră de joc, portarul Simion Bumbar a avut o intervenție foarte bună la șutul lui Balthazar Pierret. La faza următoare, mingea centrată de Răzvan Grădinaru de la colțul careului de 16 metri a lovit bara porții Gazului. Formația vizitatoare a reușit să deschidă scorul în minutul 41. Cosmin Matei a executat o lovitură de colț de pe partea stângă, iar Cătălin Carp a trimis mingea cu capul în poartă și a stabilit scorul pauzei.

Dinamo a avut prima ocazie a reprizei secunde în minutul 46, atunci când lovitura liberă bătută de Cosmin Matei a lovit transversala porții Gazului. În minutul 54, după un corner bătut de pe partea dreaptă, mingea a fost prelungită în careul mic, însă Ismael Kanda nu a reușit să o trimită în poartă. În minutul 56, portarul Simion Bumbar a avut o intervenție foarte bună la șutul lui Antonio Bordușanu. În minutul 71 alb-negrii au avut o oportunitate la poarta adversă. Ismael Kanda a trimis mingea cu capul peste poartă după o lovitură liberă bătută de Paul Costea. În al doilea minut al prelungirilor, portarul Gazului a avut încă o intervenție salvatoare și a blocat șutul aceluiași Antonio Bordușanu. S-a terminat 1-0 pentru Dinamo, iar alb-negrii rămân fără niciun punct câștigat în play-out.

MOMENTUL CHEIE

Primul gol marcat a deschis drumul gazdelor spre victorie.

UNDE SUNTEM

În urma acestui rezultat Gaz Metan rămâne fără niciun punct reușit în play-out.

CE URMEAZĂ

Pentru Gaz Metan urmează partida din deplasare cu Sepsi OSK, programată, vineri, 29 aprilie de la ora 17:30.